Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 8754
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żyją w sercach jeleniogórzan. Wspominki w ODK

Wtorek, 9 listopada 2010, 8:39
Aktualizacja: 8:40
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Żyją w sercach jeleniogórzan. Wspominki w ODK
Fot. Agrafka
Wczoraj w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu odbyło się spotkanie wspominkowe pod hasłem „Żyli wśród nas”, które poprowadzili Alina Obidniak i Stanisław Firszt. Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry wspominało wielkich jeleniogórzan: Mieczysława Baranowskiego, Bogdana Błonnego, Jadwigę Skibińską, Stefana Strahla oraz Guenthera Grundmanna.

Długoletnia dyrektor Teatru im. Norwida Alina Obidniak odczytała wiersze miejscowych poetów m.in. „Sierpień umarłych” Marii Sucheckiej z tomiku „Nimfy błotne”.

– Wspominaliśmy osoby, które wywarły mocne piętno na naszym regionie, właśnie w tym okresie jesiennej zadumy, kiedy to wspominamy bliskich znajomych, ludzi dobrych, ludzi, którzy tworzyli piękną literaturę a których nie ma już niestety z nami – powiedział Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Wśród wspominanych osób był m.in. Mieczysław Baranowski, kresowiak, jak większość jeleniogórzan tych pierwszych powojennych czasów. Był również Sybirakiem. W 1946 roku przyjechał do Polski, a od 1955 roku zamieszkał w Jeleniej Górze i cały czas był związany ze środowiskiem żołnierskim, wojskowym. Wykładał w szkole oficerskiej „pod Jeleniami”. Jego postać wspominał kpt. rezerwy Jan Ganowicz.

Przywoływano także postać Guenthera Grundmanna, niemieckiego profesora, malarza, historyka sztuki, konserwatora zabytków, doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej (przed wojną) oraz Uniwersytetu w Hamburgu. Był również autorem książek i artykułów o sztuce Śląska oraz twórcą tzw. "listy Grundmanna". Do historii przeszedł dzięki trosce o zabytki w regionie i choć jego postać bywa oceniana dwuznacznie, nie ulega wątpliwości, że to dzięki Grundmannowi udało się ocalić wiele dzieł sztuki przed grabieżą po drugiej wojnie światowej.

Zebrani usłyszeli także wspomnienie o Jadwidze Skibińskiej, konserwator zabytków, które postawa także pozwoliła ocalić przed zniszczeniem wiele obiektów o historycznej wartości.

W obecności dyrektor PSM I i II stopnia Urszuli Borkowskiej oraz pracowników placówki, wspominano dyrygenta i pedagoga Stefana Strahla, zmarłego w kwietniu ubiegłego roku. Był jednym z pionierów polskiego życia muzycznego na Dolnym Śląsku, związanego z Jelenią Górą od 50 lat. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz założycielem w latach 1964-90 i dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej, dzisiejszej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Współtworzył także Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki, był jej długoletnim szefem, a pracował tam niemal do końca swoich dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
521
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
D–Day na kowarskiej starówce
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group