Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 11624
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Kraj: Zostań dawcą szpiku wraz ze studentami

Poniedziałek, 24 listopada 2014, 8:55
Aktualizacja: 15:10
Autor: Mea
Jelenia Góra/Kraj: Zostań dawcą szpiku wraz ze studentami
Fot. Organizator
Dwa Wymazy & Do Bazy to hasło inicjatywy studenckiej solidarności z chorymi na raka krwi, która 26. i 27. listopada odbędzie się po raz czwarty. W Jeleniej Górze można zarejestrować się jako potencjalny dawca w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Cieplicach oraz w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej (budynek nr 3 sala nr 212).

W 58. miastach Polski studenci 128. uczelni połączą siły, by jako ambasadorzy Fundacji DKMS Polska, rejestrować potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W trzech poprzednich edycjach zgłosiło się ok. 37 tys. osób.

Tym razem akcję poparli członkowie popularnego zespołu Curly Heads, którego liderem jest znany i lubiany, szczególnie w środowisku studenckim, Dawid Podsiadło.

- Idea dawstwa szpiku to wielka sprawa – mówi Dawid Podsiadło. - Dlatego i my w Curly Heads podpisujemy się pod nią obiema rękami – dodają inni członkowie zespołu. - Robiąc dwa wymazy z policzków, wpisujemy się do bazy dawców DKMS Polska. Drodzy studenci, podczas tego projektu jesteśmy z wami i kibicujemy wam z całych sił – zachęcali. Muzycy dołączą do akcji na jednej z uczelni warszawskich.

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20.000. Wiedzą
o tym wszyscy, którzy mieli styczność z tą chorobą - jako pacjenci, rodzina pacjentów, znajomi, lekarze czy ośrodki poszukujące.

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego Studenccy Ambasadorzy DKMS Polska będą namawiać tylko do świadomej rejestracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
579
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Zagrali dla Michala
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 27.05.2024
 
Kilometry
Tunel prawie jak nowy
 
Aktualności
Muzeum Sentymentów bardziej dostępne
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group