Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 9126
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wniosek o sesję nadzwyczajną – NFZ krzywdzi jeleniogórzan!

Wtorek, 9 października 2012, 7:13
Aktualizacja: Środa, 10 października 2012, 7:48
Autor: red
Jelenia Góra: Wniosek o sesję nadzwyczajną – NFZ krzywdzi jeleniogórzan!
Fot. Archiwum
Do przewodnizącego Rady Miasta Jeleniej Góry Janusza Grodzińskiego wpłynął wczoraj (8 października) wniosek od organizacji zrzeszonych w Karkonoskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych o zwołanie w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miasta, która poświęcona będzie wyjaśnieniu kwestii związanych z kontraktowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług medycznych dla placówek służby zdrowia funkcjonujących w mieście, a szczególnie w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej.

W uzasadnieniu czytamy:
Z analizy dostępności usług medycznych na terenie kraju wynika, że sytuacja w mieście Jelenia Góra jest rażąco niekorzystna. Kwoty kontraktowane dla innych tego typu obszaru są zdecydowanie wyższe.
I tak np. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej ma historycznie za mały kontrakt w NFZ, co powoduje ciągłe jego zadłużanie. Proces ten, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami przedstawicieli marszałka, przedstawionymi na sesji Rady Miejskiej miał być zahamowany po utworzeniu Centrum.

Dla porównywalnych szpitali wojewódzkich, zabezpieczających podobną populację, kontrakty są także znacznie wyższe. Taka sytuacja miałaby uzasadnienie jeśli w regionie jeleniogórskim mieszkaliby zdrowsi ludzie, niż w innych obszarach. Tymczasem z danych ZUS wynika, że w samej tylko Kotlinie Jeleniogórskiej wypłacanych jest ponad 38 tys. świadczeń emerytalno-rentowych, co oznacza, że co czwarty mieszkaniec tego obszaru jest osobą niepełnosprawną biologicznie lub prawnie, częściej korzystającą z usług medycznych, w tym szpitalnych. Ponadto szpital usytuowany jest w regionie turystycznym o relatywnie wyższej urazowości, a z jego usług zmuszeni są korzystać nie tylko mieszkańcy miasta, bo oprócz turystów i sportowców stanowi on bazę leczniczą dla mieszkańców całego subregionu jeleniogórskiego.

Uważamy, że społeczeństwo nie jest we właściwy sposób informowane o powodach i skutkach obniżania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, a pojawiające się informacje medialne wzbudzają niepokój i niepewność. Oczekujemy, że na sesję zaproszeni zostaną kompetentni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Urzędu Marszałkowskiego, a także wszyscy parlamentarzyści Ziemi Jeleniogórskiej.

Proponujemy, aby taką sesję odbyć w połowie listopada br. po uprzednim wielostronnym i dogłębnym przeanalizowaniu tego problemu. Niniejszy wniosek wspierają przewodniczący wszystkich klubów Rady Miasta oraz radni, a także przedstawiciele związku zawodowego Solidarność Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
516
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
D–Day na kowarskiej starówce
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group