Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 8373
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wizytówka miasta się sypie?

Sobota, 12 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 12 sierpnia 2006, 14:50
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Wizytówka miasta się sypie?
Fot. K. Piotrowski
Odnowione w połowie lat 90. elewacje kamieniczek na placu Ratuszowym znów wymagają remontu. Z niektórych łuszczy się farba i odpadają tynki. Lokatorzy narzekają na nieszczelne i rozpadające się okna. Administracja nie ma pieniędzy na ich wymianę.

Remont reprezentacyjnych kamieniczek był jedną z większych inwestycji. Zyskały one wówczas historyczne kolory, odnowiono resztki zabytkowych elementów. Zadbano o wymianę dachówek.

Wiele z tych prac okazało się nietrwałych. Lokatorzy kamienic zauważają też, że nie przeprowadzono robót w sposób kompleksowy. – Co z tego, że pomalowano elewacje, skoro nie wymieniono okien, które się rozsypują? – pyta prosząca o niepodawanie nazwiska lokatorka z kamienicy nr 52.

Większość stolarki okiennej pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku, kiedy niemal od podstaw zrekonstruowano zburzone wcześniej poniemieckie kamieniczki. Dziś takie okna nie spełniają żadnych norm.
– Są nieszczelne, przez to więcej płacimy za ogrzewanie. Nie tłumią też hałasu, a latem na placu Ratuszowym bywa bardzo głośno. Jest dużo imprez – dodaje nasza rozmówczyni.

Zakład Gospodarki Lokalowej, który zarządza kamieniczkami, nie ma pieniędzy na kompleksową wymianę stolarki okiennej. Do tego potrzebne są także zgody konserwatora zabytków. – Podczas inspekcji stwierdzono, że okna będzie można wymienić za osiem lat – mówi lokatorka, która nie należy do wspólnot mieszkaniowych, jakie istnieją w kamienicach przy placu.

Chciała na własny koszt i zamontować okna z tworzywa, ale okazało się, że konserwator zabytków dopuszcza wymianę tylko na drewniane. A te są znacznie droższe od plastykowych.

Wielu mieszkańców placu Ratuszowego omija zalecenia konserwatorskie i montuje okna z tworzyw sztucznych. – Jest to jednak samowola budowlana – potwierdzają inspektorzy Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze.

Samorządowcy przyznają również, że technika poszła znacznie do przodu.
– Dziś są takie możliwości, których 10 lat temu nie były powszechnie dostępne, choćby znacznie bardziej trwałe farby – mówił były zastępca prezydenta Bogusław Gałka.

Swoje zrobiły też gołębie, które gniazdują na strychach kamienic, a ich odchody niszczą elewacje oraz inne elementy. Miasto nie ma pieniędzy na założenie specjalnych siatek pod minimalnym napięciem, ani na montaż kolców, co zniechęciłoby ptaki do zakładania gniazd w kamieniczkach w rynku.

Na razie nie zanosi się też na ponowny remont reprezentacyjnych dla miasta budynków. Nie zostało to przewidziane w tegorocznym budżecie. Czy wypięknieją, o tym zdecydują już samorządowcy przyszłej kadencji.

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
500
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
 
Aktualności
Manewry na S3
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group