Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 8953
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Szklane–malowane u Hauptmannów

Piątek, 12 marca 2010, 9:00
Aktualizacja: 9:00
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Szklane–malowane u Hauptmannów
Fot. Organizator
Dziś o godz. 17.00 w Domu Carla i Gerharta Hauptamnnów w Szklarskiej Porębie odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej szkłu autorstwa Małgorzaty Dajewskiej oraz malarstwu Piotra Błażejewskiego. Szklane artystyczne formy w połączeniu z pracami, oscylującymi wokół tzw. miękkiej geometrii, profesorskiego duetu będzie można oglądać do 10 kwietnia.

Profesor Małgorzata Dajewska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, studiując wówczas w Katedrze Szkła. Od roku 2005 jest dziekanem Wydziału Ceramiki i Szkła. Artystka zajmuje się małą formą rzeźbiarską w szkle, wykorzystując technikę szlifowania, piaskowania, rytowania oraz zgrzewania. Na swych szklanych obiektach często umieszcza wygrawerowane wiersze własnego autorstwa. Czasami projektuje także naczynia. Jej liczne wystawy (ok. 100) gościły w wielu miastach Polski i za granicą, m.in. w Kuwejcie, Japonii, USA, Francji, Szwajcarii, Holandii czy Meksyku.

Swój dorobek prezentuje także w licznych pokazach indywidualnych, opatrzonych poetyckimi tytułami. W konkursie „Polskie Szkło 95” zdobyła pierwszą nagrodę za szklany zestaw stołowy pt. „Aquarius”, który został także nagrodzony złotym medalem podczas Targów Poznańskich. Prace artystki znajdują się w zbiorach polskich muzeów narodowych i regionalnych oraz prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą. W 1999 r. na zamówienie władz Sosnowca, z którego pochodzi, wykonała rzeźbę ze szkła jako dar od miasta dla papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty otrzymał także statuetkę autorstwa Dajewskiej pt. „Złoty Laur Akademicki”.

Piotr Błażejewski jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Na Wydziale Malarstwa i Rzeźby prowadzi pracownię dyplomującą oraz zajęcia ze studentami Architektury Krajobrazu we wrocławskiej Akademii Rolniczej. Na co dzień zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jego praca składa się z poszczególnych cykli: Architektura Koloru, Interferencje, Szczeliny, Ślady, Refleksy/-je i ostatnio powstający cykl Kolekcja. Jest autorem ponad 130 wystaw zbiorowych, odbywających się m.in. w USA, Argentynie, Szwecji czy Francji. Miał też ok. 30 wystaw indywidualnych. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród, zdobył m.in. Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim.

– Moja twórczość od samego początku oscylowała wokół geometrii, ale nie tej konkretnej, lecz geometrii, jak to kiedyś nazwał Zdzisław Jurkiewicz – „soft”, pisząc o mojej sztuce – powiedział Błażejewski. Inspiracji do swoich prac artysta szuka w chęci odtworzenia rytmiczności, cykliczności, pulsu i miarowości. Rytm to powtarzalność, nieskończoność i bezkres; jednocześnie to puls, cykliczność, życie i odnawianie sił przyrody; a także miarowe tykanie zegara, bieg czasu, zapomnienie i śmierć. Jeden z obiektów obecnie tworzonego cyklu Kolekcja zostanie poddany zabiegom marketingowym. Nastąpi jego rozczłonkowanie, a poszczególne elementy będą wystawione na sprzedaż wśród zainteresowanych widzów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
527
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
D–Day na kowarskiej starówce
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Ciekawe miejsca
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group