Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 11397
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Skrzydlata plaga

Wtorek, 22 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 22 sierpnia 2006, 10:53
Autor: Tejo
Jelenia Góra: Skrzydlata plaga
Fot. Arkadiusz Piekarz
Karmę ze środkiem antykoncepcyjnym będą niebawem jadły jeleniogórskie gołębie. Samorządowcy chcą w ten sposób walczyć z nadmiernym rozmnażaniem się tych ptaków

Ile jest gołębi w mieście, nikt nie policzył. Na pewno jest ich za dużo i wciąż przybywa. Gnieżdżą się na strychach i w niszach kamieniczek na placu Ratuszowym oraz na wieżach śródmieścia. Ich odchody zanieczyszczają nie tylko ulice, lecz także części zabytkowych obiektów.

– Gołębie fekalia zawierają silne związki chemiczne, które niszczą nie tylko elewacje budynków, w których gniazdują ptaki – mówi Wojciech Kapałczyński, szef delegatury Służby Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze. - Odchody niszczą też gzymsy oraz powodują korozję rynien. Z powodu nieusuwalnych od lat gołębich odchodów, mogą zawalić się zniszczone schody w Baszcie Wojanowskiej.

– Gołębi jest coraz więcej, ponieważ mają bardzo dobre warunki do rozmnażania się. Są dokarmiane przez ludzi i znalazły wygodne gniazda – mówi Eugeniusz Ragiel, starszy inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Sposób na walkę ze skrzydlatymi szkodnikami to podawanie im karmy ze środkiem antykoncepcyjnym. – Aby był skuteczny, mieszkańcy i turyści muszą odzwyczaić się od karmienia ptaków. A zdarza się, że niektórzy przynoszą gołębiom torby pełne chleba – dodaje inspektor Ragiel.

Do tego ciężko będzie przekonać ludzi, którzy uważają, że gołębie to miłe ptaszki i trzeba im pomagać. Nic bardziej błędnego. Te ptaki są nosicielami różnych chorób. – Pasożytujące na gołębiach kleszcze, pluskwy i pchły atakują człowieka. Odchody mogą zawierać zarazki ornitozy, bardzo groźnej choroby. Ptaki są też źródłem alergii – mówi weterynarz Janusz Mazur. – Najlepiej nie dotykać i nie karmić gołębi – radzi.

Wkrótce pierwsza partia antykoncepcyjnej paszy ma być kupiona przez samorządowców. To w sumie najtańsza metoda na zmniejszenie ptasiej populacji. W wielu miastach na zabytkowych obiektach montowane są szpikulce, które uniemożliwiają tym ptakom siadanie. Popularne są też siatki zabezpieczające, podłączone pod prąd o niskim napięciu. Na takie urządzenia Jeleniej Góry nie stać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
577
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Zagrali dla Michala
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 27.05.2024
 
Kilometry
Tunel prawie jak nowy
 
Aktualności
Muzeum Sentymentów bardziej dostępne
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group