Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 7194
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rocznik Jeleniogórski: 40 lat minęło

Wtorek, 17 marca 2009, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rocznik Jeleniogórski: 40 lat minęło
Fot. TEJO
Pionierski tytuł na rynku wydawnictw lokalnych obchodzi okrągły jubileusz. Ukazało się 40. wydanie Rocznika Jeleniogórskiego.

To bardzo specyficzne wydawnictwo, które nie tylko podsumowuje miniony rok, lecz także dość szczegółowo analizuje rozmaite wydarzenia i tematy związane z miastem i regionem. To prawdziwa kopalnia wiedzy dla regionalistów i często niedoceniane źródło historyczne. Pierwsze wydania „Roczników” zarejestrowały bowiem przeszłość i dziś mogą służyć jako cenny dokument nie tylko w badaniach naukowych.

W XL Roczniku Jeleniogórskim aż dwa artykuły poświęcono Gerhartowi Hauptmannowi, nobliście, który mieszkał w willi Wiesenstein w Jagniątkowie. Julita Izabela Zaprucka pisze o muzeum, które działa w rezydencji pisarza. Na co dzień jest dyrektorką placówki. Mateusz Hartwig rozważa o dziedzictwie noblisty pytając, czyj jest Gerhart Hauptmann.

Nie bez echa pozostał w roczniku teatr jeleniogórski. W artykule pióra Urszuli Liksztet przeczytamy o wzlotach i upadkach Teatru im. Cypriana Norwida. Autorka skupia się głównie na historii placówki, a jej współczesne perypetie jedynie zarysowuje nie chcąc ich oceniać pod wpływem emocji.

Stanisław Firszt opisuje badania archeologiczne w obrębie dawnych murów obronnych Jeleniej Góry, przeprowadzone w latach 1971 – 2003. A Magdalena Wańkowicz zastanawia się, jak wykorzystać przeszłość Ziemi Jeleniogórskiej w przyszłości.

Ciekawostek można dowiedzieć się z artykułu pióra Przemysława Wiatera, który – jak zwykle bardzo zachęcająco – pisze początkach narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich. Piotr Sroka podejmuje pioniersko temat masowych imprez turystycznych Sudetach Zachodnich w systemie stalinowskiej propagandy.

To oczywiście nie wszystkie teksty. Po dokładniejszy spis odsyłamy do samego wydawnictwa, które – jak zwykle tradycyjnie – kronikarsko kończy Czesław Margas przedstawiając Kronikę Jeleniogórską. XL Rocznik Jeleniogórski ukazał się w niszowym nakładzie 500 egzemplarzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
581
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 27.05.2024
 
Kilometry
Tunel prawie jak nowy
 
Aktualności
Muzeum Sentymentów bardziej dostępne
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group