Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 9082
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Robocze spotkanie powiatów w Aachen

Czwartek, 27 września 2018, 6:30
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2018, 12:27
Autor: WAC
Powiat: Robocze spotkanie powiatów w Aachen
Fot. Starostwo Powiatowe
Od 21 do 24 września delegacja Powiatu Jeleniogórskiego przebywała z wizytą w partnerskim Regionie Miast Aachen (Północna Nadrenia – Westwalia, Niemcy). Wspólnie pracowano w tematycznych grupach roboczych .

W skład delegacji Powiatu Jeleniogórskiego weszli pracownicy administracji powiatowej na czele ze starostą Anną Konieczyńską, a także radni powiatowi z przewodniczącym Eugeniuszem Kleśtą, przedstawiciele szkół, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy.

Ważnym elementem trwającej od 28 lat współpracy pomiędzy Powiatem Jeleniogórskim i Regionem Miast Aachen są funkcjonujące od 14 lat debaty w tematycznych grupach roboczych. Wymiana w tej formie ma charakter cykliczny tzn. partnerzy spotykają się co dwa lata - raz w Polsce, raz w Niemczech. W grupach omawiane są tematy współpracy sygnalizowane przez partnerów jako ważne i potrzebne, a także forma współpracy oraz terminy wymiany w danej dziedzinie na kolejne dwa lata. Podczas prac w grupach roboczych omawiane są także możliwości realizacji wspólnych, innowacyjnych lub też ciekawych i potrzebnych społeczności przedsięwzięć. Jednym z przykładów takich tematów może być np. marka regionalna. W tej dziedzinie Powiat Jeleniogórski, LGD „Partnerstwo Ducha Gór”, LGD „Eifel” i Region Miast Aachen realizują projekt z udziałem środków unijnych w programie LEADER pn „Promocja i rozwój marki regionu”.

Podczas tegorocznego spotkania w Aachen partnerzy uznali konieczność utworzenia następujących tematycznych grup roboczych: gospodarka - ochrona środowiska, oświata – w tym szkoły specjalne, turystyka i kultura, socjalno- społeczna, młodzież i seniorzy. Członkowie poszczególnych grup roboczych działających według własnych programów mieli okazję zapoznać się z niektórymi zakładami produkcyjnymi, produktami turystycznymi, odwiedzić szkoły w tym placówki szkolnictwa specjalnego oraz jednostki zajmujące się młodzieżą i osobami starszymi.

Każdy z czterech polsko-niemieckich zespołów roboczych, oprócz wymiany wiedzy, mógł podczas pobytu opracować trzy zadania, które obie strony realizować będą w latach 2018-2020. Ten wspólnie opracowany system organizacji współpracy okazuje się być najskuteczniejszym, gdyż przy jednym stole spotykają się fachowcy i osoby decyzyjne określając ważne i nurtujące mieszkańców obu regionów kwestie z obszaru społeczno-gospodarczego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
17%
Złości
4
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
518
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
D–Day na kowarskiej starówce
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group