Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 4183
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oddali cześć Żołnierzom Wyklętym

Piątek, 2 marca 2018, 6:05
Aktualizacja: Sobota, 3 marca 2018, 9:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Oddali cześć Żołnierzom Wyklętym
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartkowy wieczór (1.03) w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego odbyła się msza w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po ceremonii kościelnej występ artystyczny dała młodzież z Zespołu Szkół Katolickich w Jeleniej Górze, a następnie złożono kwiaty i znicze przy Krzyżu Pamięci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym, ustanowionym przez Sejm w 2011 roku. W Jeleniej Górze obchody rozpoczęły się wczoraj od uroczystego otwarcia ronda poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wieczorem, wierni spotkali się na mszy św. w Bazylice Mniejszej. Dodatkową atrakcją był występ młodzieży z Zespołu Szkół Katolickich w Jeleniej Górze, prowadzonego przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego.

- Cieszy mnie to, że taka liczba osób dotrwała. Temperatura jest rzędu minus 15 stopni – bardziej pasuje do wywózki na Sybir 11 lutego, ale te trudne warunki są niczym wobec tego, co spotkało Żołnierzy Niezłomnych, często młodych ludzi, którzy o tej porze spędzali czas na Rakowieckiej, a następnie w najcięższych więzieniach w Rawiczu i we Wronkach. Większość z nich została zabita strzałem w tył głowy przez oprawców sowieckich z NKWD i polskojęzycznych z UB – powiedział Julian Pyrzanowski, jeden z inicjatorów wydarzenia. Wartę przy Krzyżu Pamięci sprawowali harcerze z Hufca Karkonoskiego ZHP.

- Powinniśmy czcić ten dzień za ich poświęcenie, za to, że możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. Młodzież powinna wiedzieć o bohaterskich czynach Żołnierzy Wyklętych – powiedział naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała, reprezentujący prezydenta miasta.

W ramach obchodów miejskich, odbędzie się także wieczornica pt.: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości” (2 marca, godz. 20:00; Bazylika Świętych Erazma i Pankracego) oraz wykład prof. Tadeusza Zycha z IPN. Oddział w Rzeszowie, pt.: „Zapora (Hieronim Dekutowski) – rocznik 1918 w służbie Rzeczpospolitej” (4 marca, godz. 11:00; Muzeum Karkonoskie).

Z kolei w niedzielę, 4 marca w Parku Norweskim w Cieplicach, odbędzie się „Bieg Tropem Wilczym”. Do udziału w ogólnopolskiej inicjatywie, zapraszamy całe rodziny. Symboliczny dystans rodzinny to 1963 m, a dla zaawansowanych biegaczy 5 km. Zapisy przez stronę internetową Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego: www.szkola.pankracy.edu.pl . Start na 5 km o godz. 14:15, a na dystansie rodzinnym o godz. 15:00.

Czytaj również

Komentarze (114)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
860
Tak
40%
Nie
50%
Koncerty to nie moja "bajka"
10%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
 
Aktualności
Manewry na S3
 
112
Kolizja przy Biedronce
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group