Niedziela, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9731
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Od 20 lat pomagają chorym na stwardnienie rozsiane

Sobota, 1 października 2016, 7:44
Aktualizacja: Niedziela, 2 października 2016, 7:11
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Od 20 lat pomagają chorym na stwardnienie rozsiane
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (30.09) w Hotelu Cieplice uroczyście obchodzono 20–lecie Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane, na które licznie przybyli przedstawiciele władz miasta, powiatu, parlamentarzyści, sponsorzy oraz przyjaciele i członkowie organizacji.

Wydawało się, że tyle lat nie wytrzymamy, ale okazuje się, że towarzystwo nadal jest potrzebne, bo są ludzie, którzy znajdują tu swoje miejsce, nawiązują się przyjaźnie, nawet niektórzy zdrowieją – powiedziała Ligia Jamer, przewodnicząca Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Jeleniej Górze.

Towarzystwo stara się przekazywać maksymalnie dużo wiedzy na temat choroby, aby nią dotknięci byli zorientowani, co mogą robić. Jak przyznaje przewodnicząca, wiele zadań statutowych trudno byłoby wykonywać bez pomocy darczyńców. - Taka uroczystość jest też okazją, żeby podziękować tym osobom i instytucjom – przyznała Ligia Jamer.

Co jakiś czas powraca temat ewentualnej legalizacji marihuany do celów medycznych, m.in. przy stwardnieniu rozsianym. Czy rzeczywiście przynosi to pożądane efekty? - Nie jest to zbyt powszechnie stosowane. Są osoby, które nie mogą brać leku z marihuaną (Sativex – red.), bo mają złe samopoczucie po tym. Podobno kiedyś Holendrzy stwierdzili, że jak nie można im pomóc, to może chociaż poprawić humor, ale wciąż nie możemy zbyt wiele na ten temat powiedzieć – powiedziała Ligia Jamer.

Towarzystwo liczy ponad 100 członków, z czego ok. 70 aktywnych. - Tam są też ludzie, którzy leżą w łóżkach. Od czterech lat jesteśmy organizacją pożytku publicznego i staramy się wysyłać rehabilitantkę do osób leżących – o nich też trzeba pamiętać – dodała społeczniczka, która na pytanie o plany na przyszłość, nie wybiega zbyt daleko. - Życie niesie swoje scenariusze, zobaczymy jak to będzie. Może lekarze będą potrafili leczyć tę chorobę i nie będzie potrzebne takie towarzystwo, ale póki co musi być – stwierdziła Ligia Jamer.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
537
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Piłka nożna
Walczyli, ale... Śląsk odjechał w samej końcówce!
 
Aktualności
Roboty na finiszu
 
Aktualności
D–Day na kowarskiej starówce
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group