Niedziela, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 8042
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oblicza jeleniogórskiej secesji w Muzeum Karkonoskim

Sobota, 2 września 2017, 8:00
Aktualizacja: Wtorek, 12 września 2017, 8:31
Autor: WAC
Jelenia Góra: Oblicza jeleniogórskiej secesji w Muzeum Karkonoskim
Fot. WAC
W Muzeum Karkonoskim odbył się wczoraj (01.09) wernisaż najnowszej wystawy czasowej „Secesja i Jelenia Góra – obraz miasta i epoki”. Prezentowane na niej zbiory można oglądać do 2 grudnia.

Wystawa jest kolejną, podczas której prezentowane jest oblicze Jeleniej Góry w konkretnej epoce historycznej. Jej autorami są młodzi pracownicy Muzeum Karkonoskiego: Dominik Kunysz i Anna Jezierska. Prace nad jej przygotowaniem trwały około rok i wymagały spędzenia wielu godzin w oddziale Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze oraz w bibliotekach, głównie we Wrocławiu. To dlatego, że jeleniogórska secesja do tej pory była tematem mało zbadanym. Dzięki benedyktyńskiej pracy młodych autorów wiele z tajemnic tej epoki zostało odkrytych. Dodajmy, że wystawie towarzyszy publikacja książkowa. Jej treść stanowi siedem artykułów poświęconych różnym aspektom secesji w stolicy Karkonoszy.

Sama wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza na planszach prezentuje secesyjne budowle (wraz z ich charakterystycznymi detalami architektonicznymi) z centrum miasta. Są wśród nich kamienice, jak również budynki użyteczności publicznej, jak: gmach I Liceum, budynki Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1Maja oraz Teatru im. C.K. Norwida. Przykładem architektury z tej epoki jest również kaplica ze starego cmentarza przy ul Sudeckiej.

W drugiej części wystawy w zaaranżowanych wnętrzach można podziwiać przykłady secesyjnych dzieł sztuk: mebli, naczyń, sprzętów domowych oraz bibelotów. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Schlesisches Museum z Görlitz oraz zbiorów prywatnych.

- Początkowo planowaliśmy, żeby przedmioty pokazywane na wystawie pochodziły z Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej – mówi kurator wystawy Dominik Kunysz. - Niestety, takich zbiorów zachowało się stosunkowo niewiele. W tej sytuacji zdecydowaliśmy, aby wspólną cechą eksponatów było ich pochodzenie z zasobów regionalnych muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów z okolicy - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
551
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Roboty na finiszu
 
10 pytań do...
Lubię pierogi ruskie, yyy... ukraińskie, yyy... polskie
 
Piłka ręczna
Młode szczypiornistki w akcji
 
Piłka nożna
Walczyli, ale... Śląsk odjechał w samej końcówce!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group