Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 4114
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Nie wiemy co jemy – sanepid ma co robić

Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 7:15
Aktualizacja: 7:51
Autor: Mea
Herbata z salmonellą, mąka z resztkami szkodników, woda mineralna z bakteriami Coli, żywe larwy w figach, szkło w gotowych daniach dla dzieci, popcorn z modyfikowanej genetycznie kukurydzy – to tylko niektóre z produktów wycofanych przez Powiatową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną ze sklepów w Jeleniej Górze i powiecie jeleniogórskim w ubiegłym roku.

- Nie mamy uprawnień do tego, by informować mieszkańców o wadliwych produktach. Może to zrobić jedynie główny inspektor sanitarny i w przypadku dużych zagrożeń, takie informacje podaje do opinii publicznej – wyjaśniła Ewa Czyżewska z PSSE w Jeleniej Górze.

W zeszłym roku PSSE skontrolowała 1320 zakładów produkujących żywność lub wprowadzających ją do obrotu. – Coraz więcej wykrywamy produktów zagrażających zdrowiu, które wycofujemy ze sklepów. W ubiegłym roku były to m.in. czajniki z tworzywa sztucznego zmieniające cechy organoleptyczne zagotowanej w nich wody, talerze, salaterki oraz półmiski wykonane z melaminy, w których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego limitu migracji specyficznej formaldehydu do 3 % kwasu octowego. Ponadto talerze ceramiczne, naczynia stołowe szklane i kubki malowane były farbami zawierającymi ołów i kadm. Kiełbasy, metki, pieczenie zwierały bakterie, do mielonych kotletów sojowych dodano proszek jajeczny z nienadzorowanego zakładu – wymieniała Ewa Czyżewska.

Chrupki oznakowane jako bezglutenowe, zawierały gluten, w pestkach moreli pracownicy PSSE stwierdzili przekroczenie dopuszczalnej ilości aflatoksyny B1 i sumy aflatoksyn B1, B2, G1 i G2. W kulkach kukurydzianych wykryli przekroczony dopuszczalny poziom deoksyniwalenolu. W zupach była wysoka zawartość glinu, a w kaszy jęczmiennej - zmiany zapachu i smaku. Śliwki suszone, kapusta kwaszona, musztardy miały zbyt dużą ilość substancji konserwujących. Popcorn do przygotowania w kuchence mikrofalowej zawierał gen BT 176, który wskazywał na nieautoryzowaną, genetyczną modyfikację kukurydzy. Były sucharki, grzanki, rozetki, do których użyto kwestionowany susz jajeczny. Dżem wiśniowy miał chemiczny zapach, w podgrzybkach suszonych wykryto obecność pleśni, a borowiki suszone miały wysoką zawartość rtęci…

Pracownicy PSSE uczestniczyli w zeszłym roku w trzech ogólnopolskich akcjach dotyczących zafałszowanej żywności. Wycofali ponad 80 kg soli wypadowej, która była sprzedawana, jako sól do jedzenia. Zabezpieczyli ponad 230 kg skażonego suszu jajecznego.

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
860
Tak
40%
Nie
50%
Koncerty to nie moja "bajka"
10%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
 
Aktualności
Manewry na S3
 
112
Kolizja przy Biedronce
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group