Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 11606
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Droga Sudecka niedostępna dla samochodów

Środa, 15 maja 2013, 7:32
Aktualizacja: Czwartek, 16 maja 2013, 7:33
Autor: Mea
Region: Droga Sudecka niedostępna dla samochodów
Fot. Czytelnik
– Przed miesiącem został ustawiony znak zakazu ruchu w obu kierunkach na Drodze Sudeckiej, która od zawsze była przejezdna i umożliwiała dojazd z Borowic do Przesieki oraz do odremontowanego w 2007 r. cmentarza jeńców wojennych – alarmuje Tomasz Łuszpiński, przewodnik górski z Borowic. Nadleśnictwo „Śnieżka”, które jest właścicielem tej drogi twierdzi, że już od 10 lat obowiązuje tam taki znak, jednak wciąż jest kradziony.

Cmentarz jeńców wojennych w Borowicach został wyremontowany w 2007 r. przez Tomasza Łuszpińskiego wraz z Nadleśnictwem Śnieżka, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Gminą Podgórzyn.

- Do dzisiaj bardzo ciepło wspominam współpracę z ówczesnym nadleśniczym Jerzym Majdanem oraz Zastępcą Nadleśniczego śp. Włodzimierzem Skornowiczem. Nadleśnictwo Śnieżka wykonało 38 krzyży dębowych oraz ustawiło z tyłu cmentarza płot drewniany. Potem 31.10.2007 r. odbył się na cmentarzu pierwszy w czasach wolnej Polski Apel Poległych, który miałem zaszczyt prowadzić – mówił przewodnik.

- W poniedziałek (13 maja) nie mogłem wjechać na cmentarz, gdzie odbywał się Apel Poległych w kolejną rocznicę Dnia Zwycięstwa, gdyż Nadleśnictwo „Śnieżka” ustawiło na drodze znak zakazu ruchu w obu kierunkach. Wiem, że inne osoby, w obawie o mandat, również nie wjechały na uroczystość - dodał.

- Ponadto Droga Sudecka jest częścią międzynarodowej trasy rowerowej, na którą teraz nie powinni wjeżdżać również rowerzyści. Wielu turystów jeździło tędy, by dojść później do Przełęczy Karkonoskiej. Droga była też łącznikiem Borowic z Przesieką. Teraz trzeba jechać dwa razy dłużej, by dojechać do Przesieki – podkreśla Tomasz Łuszpiński.

Nadleśniczy Nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach Jarosław Zając wyjaśnił, że trasa ta jest drogą leśną, należącą do nadleśnictwa. – Znak zakazu ruchu w obu kierunkach dla pojazdów obowiązuje w tym miejscu już od 10 lat, ale wciąż jest kradziony. Trasa ta nie spełnia parametrów potrzebnych, by udostępnić ją dla ruchu samochodowego. Ma wiele ubytków w nawierzchni, jest składowane na niej drewno – tłumaczył Jarosław Zając.

- Na wniosek osób, które chcą dojechać do cmentarza, wydajemy pozwolenia. Tak też było podczas poniedziałkowych obchodów. Organizator zgłosił uroczystość, uprzedził, że uczestnicy będą wjeżdżać na tę trasę i zostało wydane pozwolenie. Nikt z uczestników apelu nie był sprawdzany, czy ma pozwolenie, bo wystarczyło ogólne – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (136)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
579
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Zagrali dla Michala
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 27.05.2024
 
Kilometry
Tunel prawie jak nowy
 
Aktualności
Muzeum Sentymentów bardziej dostępne
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group