Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 7029
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dają bezdomnym dach nad głową i pracę

Niedziela, 19 marca 2017, 6:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 marca 2017, 15:54
Autor: Mikołaj Bachur
Jelenia Góra: Dają bezdomnym dach nad głową i pracę
Fot. Mikołaj Bachur
Działające w Jeleniej Górze Towarzystwo Świętego Brata Alberta nie tylko prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn, ale także przy wsparciu Miasta – ogrzewalnię i pokoje kryzysowe dla matek z dziećmi, które są ofiarami przemocy domowej. Tak funkcjonuje wiele kół w kraju, ale tym co wyróżnia organizację jeleniogórską jest spółdzielnia pracy, która daje zatrudnienie i zarobek bezdomnym.

Głównym celem organizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które same sobie już poradzić nie mogą, natomiast drugim, nie mniej ważnym – to wyprowadzić te osoby z bezdomności i przywrócić do życia w społeczeństwie. Stąd w Jeleniej Górze szereg różnych inicjatyw, jak „Gotowanie ze smakiem”, Wigilia, czy „Jajko Świąteczne” oraz Spółdzielnia „Patron”. Bogusław Gałka, prezes zarządu oddziału mówi o tej spółdzielni, jako o drugiej szansie dla osób, które straciły nadzieję na normalne życie.

- Aktywizacja zawodowa w naszej organizacji jest od lat ważnym elementem działalności. Nasi podopieczni podejmują prace społecznie użyteczne. Na przykład przeprowadzają dzieci przez przejścia dla pieszych, sprzątają tereny miejskie, odśnieżają, itp. Kierujemy ich także na rożnego rodzaju staże – wylicza Bogusław Gałka.

Ale to nie wszystko. Jeleniogórskie koło prowadzi również ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych wymagających działań pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Wspólnie z Bankiem Żywności z Wrocławia i programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa zaopatruje okresowo w żywność około 2 tys. ubogich osób.

Ponadto podczas zimy w schronisku dla bezdomnych pracują tzw. stritworkerzy (street working), którzy zajmują się odnajdywaniem w mieście bezdomnych i przywożeniem ich do ogrzewalni, żeby uchronić tych ludzi od śmierci z wychłodzenia. – Współpracujemy w tym względzie z Policją Strażą Miejską – mówi Bogusław Gałka. – Podkreśla, że działalność koła bardzo wspierają wolontariusze, także ze szkól. - Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, darczyńców, ale również różnych rodzaju fundacji, możemy skutecznie działać. Bez ich pomocy to by było bardzo trudne – mówi Bogusław Gałka.

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
487
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
 
Aktualności
Manewry na S3
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group