Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 4990
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Barszcz Sosnowskiego – walka z niebezpieczną rośliną

Czwartek, 8 czerwca 2017, 8:52
Aktualizacja: 8:59
Autor: Joanna
Region: Barszcz Sosnowskiego – walka z niebezpieczną rośliną
Fot. archiwum
Barszcz Sosnowskiego jest coraz częściej spotykany na naszym terenie. Roślina szybko się rozprzestrzenia, ma bardzo wytrzymałe nasiona. Występują miejsca, w których barszcz rośnie skupiskami. Jeżeli zauważymy roślinę, informujmy o tym fakcie władze gmin. Jeżeli podejmujemy się usunięcia sami – koniecznie w odzieży ochronnej.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która poważnie zagraża zdrowiu ludzi jak i zwierząt. Rozprzestrzenia się szybko. Można ją rozpoznać po tym, że rośnie do 2 m wysokości, ma grube łodygi i duże liście. Rośnie na terenach podmokłych lub przy rzekach. Miejscowe, większe skupiska rośliny występują na terenie Gminy Podgórzyn. Gmina już od kilku lat zwalcza roślinę i informuje mieszkańców o zagrożeniu poprzez komunikaty.

Właściciele terenów, zarządcy dróg lub osoby dzierżawiące teren, powinni usuwać tę roślinę we własnym zakresie – usłyszeliśmy od urzędnika. Jeżeli zauważymy ją gdzieś, należy poinformować o tym fakcie najlepiej urząd gminy danej miejscowości. Osoby tam pracujące poczynią kroki, mające na celu usunięcie zagrażającej naszemu zdrowiu rośliny. Kilka lat temu dość duże skupisko barszczu pojawiło się na terenie Gminy Podgórzyn, na terenie prywatnym - osoby przebywającej za granicą. Pojawił się w związku z tym problem. Wysyłane pisma z prośbą o usunięcie barszczu wracały, gdyż właścicielka często zmieniała adres zamieszkania. Gmina musiała na własny koszt usunąć roślinę. Niestety, nie na zawsze. Nasiona barszczu są w stanie przetrwać w ziemi do 7 lat. Aby całkowicie pozbyć się jej, należałoby przez 7 lat pryskać teren środkami chemicznymi, między innym płynem Roundup. Metoda chemiczna zwalczania rośliny jest najskuteczniejsza w początkowej fazie rozwoju. Jeżeli kosimy lub wykopujemy korzenie nie zapominajmy o odzieży ochronnej.

Jednak co robić kiedy dojdzie do oparzenia? Przede wszystkim miejsce należy osłonić przed słońcem. Warto zażyć Calcium. Poparzeniu towarzyszy ból, świąd i zaczerwienienie, później powstają pęcherze. Jeżeli wystąpią objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
481
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
 
Aktualności
Manewry na S3
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group