Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 12241
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Akcja ratunkowa nad Kotłem Małego Stawu

Sobota, 4 lutego 2023, 19:06
Aktualizacja: 19:10
Autor: WAC
Karkonosze: Akcja ratunkowa nad Kotłem Małego Stawu
Fot. GOPR
O tym jak groźne bywają góry w niekorzystnych warunkach atmosferycznych przekonała się dwójka turystów, których ratowali ostatnio ratownicy z Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ostatni piątek (3 lutego) o godzinie 19:00 do Stacji Centralnej dotarła informacja o dwóch turystach, którzy zabłądzili w rejonie czerwonego szlaku nad Kotłem Małego Stawu. Po zlokalizowaniu miejsca zdarzenia ratownik dyżurny próbował poprowadzić turystów w bezpieczne miejsce zdalnie. Jednak po ok. 20 minutach turyści zgłosili, że jeden z nich opadł z sił i nie jest w stanie kontynuować marszu. Zapadła decyzja o wyjeździe zespołu dyżurnego z Karpacza.

W tym czasie do mężczyzn wzywających pomoc dotarł turysta wyposażony w rakiety śnieżne i pomógł wrócić tej dwójce do skrzyżowania szlaków przy Spalonej Strażnicy i został tam z nimi do przyjazdu ratowników GOPR. Po dotarciu ratownicy stwierdzili znaczne wychłodzenie dwójki turystów, stan jednego z nich wskazywał na hipotermię trzeciego stopnia. Po zabezpieczeniu termicznym ewakuowano turystów do Schroniska Strzecha Akademicka, tam wstępnie ogrzano najciężej wychłodzonego i kontynuowano ewakuację do Karpacza. Drugi turysta pozostał w schronisku do rana. Turystę z hipotermią przekazano do zespołu ratownictwa medycznego w Stacji Ratunkowej Karpacz. Po ogrzaniu w trakcie przekazywania do pogotowia ratunkowego temperatura ciała mężczyzny wynosiła 32 ⁰ C. Akcję zakończono o godzinie 1:00 w nocy.

Obecnie w szczytowych partiach Karkonoszy panują bardzo trudne warunki i ogłoszony jest 3. stopień zagrożenia lawinowego - informuje GOPR. - Temperatura wynosi około - 9°C. Wiatr północno – zachodni bardzo silny, w porywach ponad 25 m/s – powoduje zamieć i zawieje, obniża temperaturę odczuwalną nawet do -23°C. Powyżej 1000 m n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, na niej od 60 do 120 cm świeżego i przewianego śniegu – szlaki nieprzetarte, wymagające uciążliwego torowania. Wyjście w góry może być niebezpieczne nawet dla doświadczonych i dobrze przygotowanych turystów.

Twoja reakcja na artykuł?

1
1%
Cieszy
9
12%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
3%
Smuci
22
29%
Złości
41
55%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
448
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group